Povodom više netačnih i neutemeljenih tvrdnji iznijetih na konferenciji za novinare nevladinog udruženja “Voz neprebola”, održanoj 21.01.2020. godine povodom 14. godišnjice od željezničke nesreće na Bioču, Udruženje sudija Crne Gore nalazi za shodno obratiti se javnosti u cilju razjašnjenja i utvrđivanja istine u cilju zaštite sudstva i sudija, čiji su integritet, profesionalnost i ugled ozbiljno narušeni ovom prilikom.

Nike Sneakers StoreJordan Ανδρικά • Summer SALE έως -50%

Na prvom mjestu, predsjednik imenovanog udruženja, gospodin Goran Vojinović iznio je stav da su na sudski postupak koji je vođen povodom predmetne nesreće uticali mnogi predstavnici institucija, te da se postupak nije odvijao u sudnici, već u kabinetima predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice i postupajućih sudija. Ovakve tvrdnje su apsolutno neutemeljene i štetne, jer se sudski postupci isključivo sprovode u sudnici, lišeni bilo kakvih spoljnih uticaja, naročito kada se radi o krivičnim djelima sa tragičnim ishodom ovog obima.

Dalje, istom prilikom gospodin Vojinović iznosi tešku i pogrešnu kvalifikaciju nazivajući pomenutu željezničku nesreću ubistvom, a koja je shodno zakonu kvalifikovana kao teško djelo protiv bezbjednosti u saobraćaju. Namjerno ili ne, ovim se nesuvislo insinura da su nadležne institucije, među kojima i sudovi, imale namjeru da umanje značaj i tragični ishod nesreće. Takvo postupanje nije niti može biti svojstveno bilo kojem crnogorskom sudiji, kako sa profesionalnih i etičkih pozicija, tako i iz ličnih i moralnih osjećaja.

Netačni su i navodi koji se odnose na postupanje suda i navodnom "prebacanju" sudija, u konkretnom slučaju sudije Radula Kojovića. U skladu sa odredbama člana 369 ZKP-a, sud je vezan optužnim aktom nadležnog državnog tužioca u pogledu opisa inkriminisanog djela i lica koje je okrivljeno za izvršenje određenog krivičnog djela. Stoga su krajnje netačne tvrdnje da su nadležni sudovi ili postupajuće sudije imale ikakve veze sa označavanjem lica koja su imala svojstva osumnjičenih, okrivljenih ili optuženih, niti opisa krivičnog djela, već je to u isključivoj nadležnosti državnog tužilastva. Odlukom Sudskog savjeta Crne Gore, sve sudije Vrhovnog suda su bile upućene na ispomoć višim sudovima u Podgorici i Bijelom Polju, što se desilo prije donošenja odluke po žalbi protiv prvostepene presude u konkretnom postupku. U tom postupku je sudija izvjestilac bio drugi sudija, dok je sudija Kojović, kao predsjednik krivičnog odjeljenja, imao svojstvo predsjednika drugostepenog krivičnog vijeća.

Konačno, ostaje nejasno zašto, nakon 14 godina od nesreće na Bioču, udruženje koje čuva sjećanje na žrtve tog tragičnog događaja na ovaj način vrši napad na sudsku vlast i njene nosioce, nanoseći time štetu kako pravosudnom sistemu, tako i onima koji su direktno pogođeni tom tragedijom.

Poštujući zakon i pravila postupka i sa ništa manjim poštovanjem prema žrtvama i bolu koji je zadesio njihove porodice, ni jedan crnogorski sudija ne bi pristao na kalkulacije ili popustio pod pritiskom kada bi se našao u poziciji da odlučuje u jednom ovako teškom i komplikovanom predmetu. Stoga, svaka tvrdnja, spekulacija ili insinuacija da su sud i sudije ovom prilikom postupale mimo zakona, etike i morala se mogu smatrati zlonamjernim.

Hasnija Simonović
Predsjednica
Udruženje sudija Crne Gore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *