Projekat „Unapređenje odnosa između sudstva i medija” koji je implementiralo Udruženje sudija Crne Gore uz finansijsku podršku Ambasade Kraljevine Holandije u Beogradu, uspješno je završen drugim modulom obuke „Unapređenje pristupa i transparentnosti pravosuđa – odnos sudstva i medija” održane 21. i 22.12. u Podgorici.

Glavni cilj ovog projekta bio je povećati znanje crnogorskih novinara o načinu procesuiranja premeta pred crnogorskim sudovima, o adekvatnoj terminologiji iz ove oblasti koja se mora koristiti pri izvještavanju, kao i otvoreniji i neposredniji pristup crnogorskih sudija ka medijima. Kroz objavljivanje dvije publikacije – Priručnik o profesionalnim standardima i principima medijskog izvještavanja o radu sudova i prateći Kurikulum, kao i kroz četiri obuke na kojima je učestvovalo skoro sto učesnika, deset govornika i osam predavača, uvjereni smo da je postavljeni cilj ostvaren.

buy shoesNike

Rezimirajući znanja, prakse i iskustva koja su razmijenjena tokom trajanja projekta izvedeni su sledeći zaključci koji će biti idealan temelj za dalje unapređenje odnosa sudova i medija:

SUDIJE KAO PR-OVI
Organizovanje odnosa sa javnošću tako da se njima u određenom vremenskom periodu (npr. šest mjeseci) bavi "dežurni" sudija. To bi bio sudija koji sudi u tom sudu, s tim da dodatno komunicira sa medijima tokom "dežurstva", a da mu bude smanjena norma u nekom odnosu. U tom pravcu bi bilo potrebno izmijeniti zakonske i podzakonske akte kojima se regulišu smanjenje norme, godišnji raspored i imenovanje sudskih savjetnika za PR-ove, jer su po aktuelnim određenjima navedenih akata za PR-ove sudova predviđeni sudski savjetnici, koji u budućnosti mogu biti izabrani za sudije ili napustiti posao u sudu, što funkciju PR-a čini nestalnom.

 TVITER
Otvaranje tviter naloga po sudovima. Tviter se već uveliko smatra zvaničnim kanalom komunikacije. Npr. mnogo odluka i informacija vezanih za funkcionisanje Evropske unije objavljuje se upravo putem tvitera. Takođe, Vlada Crne Gore ima odlično praćen tviter nalog.
Tviter omogućava da se saopšti informacija iz suda, bez pozivanja novinara. To, takođe ostavlja mogućnost izvjesne kontrole u komunikaciji sa javnostima.

BIVŠE SUDIJE KAO SAGOVORNICI
Napraviti listu sudija u penziji i njihove kontakte i ponuditi je medijima, da imaju koga da pozovu kada im je potreban sagovornik i stručno mišljenje u vezi sa bilo kojim dešavanjem u sudovima. Sudije u penziji nemaju formalna ograničenja koja imaju aktivne sudije, a zastupaće stavove koji oslikavaju stavove sudija.

BLOG PROFESORA PRAVNOG FAKULTETA

Otvaranje bloga na kojem bi profesori Pravnog fakulteta analizirali, stručno komentarisali i pojašnjavali karakteristične ili aktuelne procese (u mjeri u kojoj je to moguće). Na blogu bi bilo mjesta i za iznošenje mišljenja profesora o nekim važnim ili karakterističnim dešavanjima u ovoj sferi.
Primjer kako to treba da izgleda http://www.lawprofessorblogs.com/

BRIFINZI
Prije početka zahtjevnih, komplikovanih suđenja, postupajući sudija okuplja novinare, ali i predstavnike Tužbe i Odbrane i kroz razgovor sve ih upoznaje o specifičnostima i pravilima koja će važiti tokom postupka. Primjera radi - novinarima, u prisustvu i Tužbe i Odbrane, skrenuti pažnju da odluke neće donositi ni Tužba, ni Odbrana, te da je bespredmetno prenositi njihova očekivanja o ishodu procesa. Potom moguće je ukazati na neka prethodna iskustva koja bi mogla biti relevantna za proces koji treba da počne ( npr. podsjetiti na koji način se čuvaju dokazi, kako funkcionišu određene faze procesa, ako postoji neka specifičnost kad je izvođenje dokaza u pitanju...)

KONFERENCIJE ZA NOVINARE
Konferencije za novinare su veoma efikasan način komunikacije sa javnošću, i iz tog razloga korisno bi bilo da svaki sud organizuje redovnu polugodišnju konferenciju za javnost, ili vanrednu nakon suđenja za koje je javnost posebno zainteresovana. Time bi se uočljivo povećala transparentnost rada i bolja informisanost građana o istom, a podaci koji bi trebali redovno biti objavljivani odnose se na rezultate rada sudova, na primjer, broj pristiglih predmeta, proj riješenih predmeta, broj donesenih odluka, ukupan broj izrečenih kazni izražen u godinama, i sl.

AUDIO-VIZUELNO SNIMANJE SUĐENJA
Kako bi se značajno umanjilo plasiranje neprovjerenih, polutačnih i netačnih informacija sa suđenja, ov izuzetne koristi bi bilo uspostaviti audio-vizuelno snimanje suđenja. Time bi se ostavio minimalan prostor za bilo kakve nepravilnosti u medijskom izvještavanju iz sudnice. U ovom sučaju, procjenjivala bi se vrsta snimanja, kao i da li je potrebno snimati cjelokupan postupak ili samo npr. iznošenje odbrane ili izricanje presude.

PREDLOG ZA IZMJENU KRIVIČNOG ZAKONIKA RADI KRIMINALIZACIJE UVREDE I KLEVETE
Kako je dekriminalizacija uvrede i klevete stvorila prostor za neprebrojive zloupotrebe na ovom polju, zaključeno je da bi ponovna kriminalizacija ova dva prestupa značajno doprinijela smanjenju širenja nepotpunih, neistinitih i neprimjerenih medijskih informacija.

USPOSTAVLJANJE JEDNOG SAMOREGULATORNOG MEDIJSKOG TIJELA
Cijeneči iskustva novinara i predavača iz te struke koji su uzeli učešće na ovom projektu, kao jedan od ključnih problema koji opterećuju novinarski pozvi jeste izostanak formalno uobličenog tijela koje bi se bavilo zaštitom, kontrolom i nadzorom nad medijskim radom. Samo ujedinjeni mediji mogu postići visok stepen profesionalnosti, respektabilnosti i odgovornosti, a ovako ustrojeno tijelo bi značajno unaprijedilo postizanje tih ciljeva.

SUD ČASTI ZA NOVINARE
Kao korisno nametnulo se i osnivanje Suda časti za novinare, pred kojim bi se utvrđivala i sankcionisala kršenka Etičkog kodeksa novinara.

KONTINUIRANO ORGANIZOVANJE SEMINARA I OBUKA
Vodeći se veoma pozitivnim povratnim informacijama sa organizovanih obuka, jednoglasno je usvojen stav da je organizovanje događaja edukativnog karaktera za sudije i novnare neophodno, i to da se vrše kontinuirano i temeljno. Znanje u ovoj oblasti mora da se unapređuje, kako bi se profesionalnost i ugled sudstva i medija uzdigao na zaslužujući nivo, a odgovornost prema građanima učvrstila i postala praksa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *