UDRUŽENJE SUDIJA CRNE GORE
Podgorica, 23.06.2011.godine

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

affiliate link traceAsics Onitsuka Tiger

Povodom javno iznijetih optužbi na rad Višeg suda u Podgorici, i pojedinih sudija toga suda, od strane jednog dijela učesnika postupka koji se vodi pred tim sudom u predmetu poznatijim pod imenom "Zavala", u sredstvima javnog informisanja "da se radi o nesumnjivom političkom procesu, da je politika u potpunosti zavladala crnogorskim pravosuđem, da se Viši sud u Podgorici ruga odluci Ustavnog suda Crne Gore, i da je u pitanju jedno nerazumljivo i bahato ponašanje", Udruženje sudija Crne Gore izražava najoštriji protest i osudu ovakvog čina, bez namjere da se miješa u dalji tok sudskog postupka.

Naime, plasiranje ovakvih informacija, po ocjeni Udruženja, a od strane dijela koji ne pripada laičkoj javnosti, pretstavlja direktan atak na nezavisnost i nepristrasnost suda, i iste direktno ugrožavaju dostojanstvo i ugled sudija i sudijskog poziva, i mogu se isključivo protumačiti kao pritisak na njih. Tim prije, što ovakve neodmjerene izjave dolaze od strane učesnika u postupku – branilaca optuženih, koji suprotno Kodeksu svoje struke vrše pritisak na sud, pokušavaju da neprofesionalnim sredstvima i zloupotrebom uloge branioca utiču na tok postupka i odluku.

Prema strukovnom Kodeksu odvokat, u odnosu na sud treba da se ophodi odmjereno i uljudno, i u svojim izlaganjima mora biti jasan, sažet, umjesan, logičan i ubjedljiv, a kritika koju upućuje sudu ne smije da bude saopštena na uvredljiv, podrugljiv ili potcjenjivački način, kako se to desilo u konkretnom slučaju. S toga, Udruženje sudija CG poziva Advokatsku komoru CG da reaguje u skladu sa svojim Statutom i Kodeksom profesionalne etike, kako se ovakve stvari više ne bi događale.

I Udruženje sudija je, svojevremeno, zbog sličnih dešavanja, iniciralo izmjenu Krivičnog zakonika, predlažući da se kao krivična djela uvedu nova krivična djela, i da se prodloženim inkriminacijama sankcioniše davanje izjava u vezi sa sudskim postupcima i vrijeđanje suda, a sve u namjeri da se spriječi povreda pretpostavke nevinosti i onemogući pritisak na objektivnost suda.

PREDSJEDNIK
UDRUŽENJA SUDIJA CRNE GORE